Asjad interneti varasemast ajaloost



Seekord tuleb juttu kahest erinevast nähtusest (tehnoloogia, praktika, komme jne) Interneti varsemast ajaloost ehk ajast enne veebi tulekut 1991.

Modem

Modemid on üks levinumaid arvutusseadmeid, kuid need on aastatega palju muutunud. Nagu palju tänapäevaseid arvutustehnoloogiaid, on ka modem külma sõja toode. Projekt SAGE oli varajane arvutivõrk, mis üritas luua täiustatud radarisüsteemi saabuva Nõukogude rünnaku tuvastamiseks. Projekt SAGE oli iseenesest revolutsiooniline projekt, konfigureerides graafilise kasutajaliidese mitu aastat, kuid AT&T aitas kaasa termini "modem" esimesele teadaolevale kasutamisele seadmetega, mis suhtlesid arvutiga telefoniliinide kaudu. [1]. Esimese modemi, tuntud kui Dataphone, andis AT&T välja 1960. aastal [2]. 



Pildil Dataphone modem koos telefoniga [3]

Modemid said tarbijatele järk-järgult tuttavaks 1970. aastate lõpus kuni 1980. aastateni, kuna avalikud teadetetahvlid ja uudisteteenused, nagu CompuServe, olid üles ehitatud varasele Interneti-infrastruktuurile. Siis, kui 1990-ndate aastate keskel ja lõpus plahvatas veeb, ilmnes paljudes maailma majapidamistes sissehelistamise modemid Interneti-ühenduse peamiseks vormiks [4]. Eks vanema generatsiooni inimesed mäleta veel üsna selgesti, milliste helide saatel 90-ndatel internet ühendus loodi.

Tänapäevaks on kasutusel lairiba modemid ning mobiilmodemid. 
Lairiba modem, nagu näiteks DSL või kaabel-Interneti-juurdepääs, kasutab täiustatud signaalimistehnikaid, et saavutada dramaatiliselt suurem võrgukiirus kui varasema põlvkonna sissehelistamismodemitel. Lairiba modemeid nimetatakse sageli kiire modemid. Mobiilmodemid on digitaalse modemi tüüp, mis loob Interneti-ühenduse mobiilsideseadme ja mobiiltelefonivõrgu vahel [4].


Pildil tänapäevane mobiilne modem 
[5]

Telegramm

Üks tehnoloogiatest, mis veebi arengule jalgu jäi, on telegramm. Telegramm  - telegraafiga edastatav teade, mis väljastatakse saajale harilikult kirjatekstina [6].
Nõuka ajal oli telegramm väga populaarne sõnumite edastamiseks - näiteks sünnipäeva õnnitlused. Mäletan, kuidas koos  vanaisaga sai lapsepõlves postkontoris telegrammi järel käidud. Suur oli muidugi lapse pettumus kui said näppude vahele paberilipiku, millel kirjas olevast tekstist aru saamisega oli tükk tegemist. Nimelt kasutati telegrammis ainult suurtähti ning täpitähti kasutusel ei olnud 😕 Õnnitlus kujul "PALJU OENNE SUENNIPAEEVAKS! SOOVIB TAEDI MAALI" jättis vägisi mulje, et tädi Maali oli vist purjus kui postkontoris käis 😂
Kui aastal 2006 läkitati Eestis telegramme veel 5667 korral, siis 31.mail 2012. aastal Eestis telegrammiteenus lõpetati[7].  


Allikad:

  1. https://est.labservicetech.com/history-modem-822500               vaadatud 11. veebruar 2021
  2. https://et.computerhelpbutton.com/modem               vaadatud 11. veebruar 2021
  3. https://www.computerhope.com/jargon/d/dataphone.htm              vaadatud 11. veebruar 2021
  4. https://et.fbcpasorobles.org/what-is-a-modem-817861-2889      vaadatud 11. veebruar 2021
  5. http://opiobjektid.tptlive.ee/Telekom/mobiilne_modem.html               vaadatud 11. veebruar 2021
  6. https://www.eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=telegramm&F=M               vaadatud 11. veebruar 2021
  7. Vanasti populaarne telegramm elab edasi vaid mälestustes"Sakala, 25. mai 2017. Failitüüp: PDF. vaadatud 11. veebruar 2021

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Ajaveebid ehk blogid vs trükimeedia

Teistmoodi IT

Kasutatavus veebis