Kuidas saada häkkeriks?

     Eric S. Raymondi Hacker-HOWTO ehk maakeeli "Kuidas saada häkkeriks" on kasulik ja silmi avardav lugemine algajale IT tudengile, kuid vääriks ka tutvustamist laiemalt. Pettuma peavad selles kirjutises need, kes loodavad sellest leida õpetussõnu kuidas muukida sisse riiklikesse süsteemidesse või naabrimehe arvutisse. Seda põhjusel, et see dokument räägib tõelistest häkkeritest (kuidas saada häkkeriks, millise suhtumisega seda on võimalik saavutada ning mida sa selleks pead oskama) ja mitte kräkkeritest (inimesed, kes tegelevad arvutitesse sissemurdmise jm pahade tegevustega), kes autori sõnul on lihtsalt laisad, vastutustundetud ning mitte eriti taibukad tüübid. Seda vahet tuleks tutvustada kogu eesti ajakirjandusmaastikule, sest niipalju kui meenub kirjutatakse ja räägitakse uudistes küberrünnakute korral alati, et selle korraldasid selle ja selle riigi häkkerid! Ehk paralleeli tuues, siis kui tõelised häkkerid peavad lugu korrektsest keelekasutusest, võiksid tõelised ajakirjanikud pidada lugu korrektsete väljendite kasutamisest.
Tulles tagasi Raymondi kirjutise juurde tooks välja mõned punktid, miks see on kasulik lugemine algajale IT-lasele:
    1) väga kompaktselt ja selgelt on välja toodud, millised programmeerimise keeled on mõistlik algajana endale selgeks ja arusaadavaks teha ning kuidas seda saavutada;
   2) soovitused milliste tegevustega lisaks koodi kirjutamise arendamisele tuleb oma vaimu erksana hoida.
Olles ise algaja IT-lane, sain kinnitust sellele, et loengukonspekti tuupimise ja kohustuslike ülesannete lahendamisega programmeerimist selgeks ei õpi. Peab olema selge eesmärk ja valmisolek näha vaeva, tuleb uurida täiendavaid materjale ning samal ajal muudkui katsetada ja harjutada programmi kirjutamist omal käel.
Mis pisut häirima jäi, oli ehk liigne häkkeriks olemise ülistamine ning rõhutamine, et häkker on tark ja osav ning käitub alati nii nagu vaja. Pidev rõhutamine, et oluline on koguda reputatsiooni, jättis veidi mulje kooliaegsest nohikust, kes ootab, et teda tema suurte saavutuste eest samaväärselt tunnustataks kui jalkavõistkonna suurimat väravalööjat, sealjuures ise rõhutades, et kogu asja eesmärk tegelikult oli teha lihtsalt ühiskonnale head ning seda teistega jagada. Teisalt on see täiesti arusaadav ja inimlik, sest eks me kõik ootame oma tegude eest tunnustust, lihtsalt vahe on selles, kellele on selleks piisav like veebilehel ja kellele raha summa pangakontol.
Kokkuvõtteks võiks öelda, et häkkerite kogukond on sarnane ükspuha millise teise mõne muu huviala kogukonnaga kasvõi näiteks maffiaga - kõigil nendel on olemas:
  • mingid kindlad oskused, millega sa selle kogukonna liikmeks saad; 
  • liikmed, kelle sõna maksab ning kes otsustavad uute liimete saatuse üle; 
  • käitumisreeglid ja vaikimisi tavad, millest tuleb kinni pidada 
  • jne.  
Erinevus on ainult tegevusalas ning selles kui raske või kerge on kogukonda kuulumiseks vajalike oskuste omandamine.
 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Ajaveebid ehk blogid vs trükimeedia

Teistmoodi IT

Kasutatavus veebis