Pettused veebis

 Olukord, kus maailmas valitsev viirus on sundinud paljud inimesed kaugtööle ning enamus suhtlusest toimub veebi kaudu, on loonud soodsa pinnase kõikvõimalikele veebipettustele.

Tooks siinkohal välja mõned näited: 

    Olematute asjade müük 

Tulenevalt maailmas valitsevast olukorrast on kasvanud e-poodidest ostlemine - veebi kaudu tellitakse toitu, riideid jm eluks vajalikku. Seda olukorda kasutavad osavasti ära ka kelmid, kes pakuvad müüa erinevaid suure nõudlusega seotud kaupu. Hetkel nt maskid, Covid testid ja muu viirusega seonduv. Tavaliselt pakutakse kaupa soodsa hinnaga ning palutakse tasuda postikulud, tollimaks vms. ning esinetakse tuntud ettevõtete nimel. Tegelikkuses aga ei pruugi kaup üldse saabudagi või siis on tegemist väga ebakvaliteetse kraamiga. 

    Arve ja palgakonto pettused

Levinud on pettused, kus kelmid on loobud ettevõtte tegevjuhi nimel liba-e-posti aadressi ning saadavad raamatupidajatele kirju, milles kiirustatakse tagant tegema kiireid ülekandeid võõrastele kontodele või maksma arveid olematute asjade eest.

Sarnast laadi pettusega olen kokku puutunud ka ise. Tegu polnud küll e-kirja teel tulnud palvega, vaid paberkandjal arvega, millele oli lisatud käsikirjas märkus "Maksetähtaeg on möödas! Palun tasuda hiljemalt kolme päeva jooksul!" Sekretär oli juba jõudnud suure ähmiga arve dokumendihalduses ära registreerida. Dokumendi lähemal uurimisel selgus, et arvel puuduvad kauba saaja andmed täielikult ning on vaid ülekande tegemiseks vajalikud andmed. Samuti selgus, et arvel olnud üüratu diagonaaliga televiisorist ei teadnud asutuses keegi midagi.

Palgakonto pettused näevad aga välja selliselt, et töötaja palub personalijuhil kanda oma palk uuele pangakontole, kuid tegelikkuses on kirja saatjaks hoopis kelm.

    Libaloosimised

Erinevate ettevõtete sümboolikat ära kasutades korraldatakse lihtsate küsimustega libamänge, mille auhindadeks on väärtuslikud auhinnad. Auhinna kättesaamiseks palutakse aga tasuda postikulud ning küsitakse krediitkaardi andmeid. Siia alla võiks klassifitseerida ka kirjad, millega teavitatakse, et olete võitnud suurema summa raha, kuid selle kätte saamiseks tuleb tasuda erinevad maksud ja ülekandetasud.

Seda loetelu võiks jätkata vanade heade "Nigeeria kirjadega", kohtingu- ja investeerimispeetustega jne, jne. Ühesõnaga selle loetelu saaks venitada ilmatu pikaks.

Kuidas pettuste vastu saada?

Parimaks lahenduseks sedalaadi pettuste korral on säilitada kaine mõistus ning olla väga tähelepanelik. Kui sa saad pakkumisi, mis tunduvad liiga head, siis tavaliselt see nii ka on. E-poodidest ostu sooritades on kasulik ennem kontrollida ettevõtte tausta, ära edasta võõrastele isikutele oma andmeid ega koopiaid oma dokumentidest ning kahtlastelt numbritelt tulevaid kõnesid on hoopis mõistlik mitte vastu võtta või tuleks kõne koheselt lõpetada. Kui sa oled raamatupidaja ning sul palutakse teha kiireid ülekandeid tundmatutele kontodele, siis on mõistlik ülekande vajadus üle kontrollida. Oluline on seda teemat tutvustada ka oma eakamatele lähedastele, kes on tihtilugu peamiseks sihtmärgiks.

Kindlasti tasub läbi teha mõni küberturvalisuse koolitus. Kui tööandja sellist võimalust pakub, siis ei tasu keelduda. Paha ei tee ka nendel teemadel aeg ajalt netis pilku peal hoida, sest siis oled võimalikest ohtudest teadlik ning oskad ära tunda olukordi, kus tuleb kasutada kriitilist mõtlemist ning külma närvi.

Lisaks tuleb hoida ka oma arvuti ja nutiseadmed pahavara vastu kaitstuna ning mitte lasta võõraid isikuid nendesse toimetama.


Allikad:

  1. https://www.politsei.ee/et/juhend/eriolukord/petuskeemid-ja-kelmused         vaadatud 6. mai 2021
  2. https://www.ria.ee/et/uudised/cert-ee-hoiatab-taas-hoogustunud-tegevjuhi-petuskeem.html        vaadatud 6. mai 2021
  3. https://digi.geenius.ee/blogi/elisa-blogi/petuskeemide-eest-internetis-kaitseb-tahelepanelikkus-ja-kriitiline-motlemine/        vaadatud 6. mai 2021



Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Ajaveebid ehk blogid vs trükimeedia

Teistmoodi IT

Kasutatavus veebis